Aktualności

Ilość spożywanych węglowodanów w tracie wysiłku

kwi 27, 2024

Po zapoznaniu się z pytaniami dotyczącymi żywienia w triathlonie, które zamieściliście pod jednym z naszych ostatnich postów na Facebooku postanowiliśmy pomóc w rozwiązaniu częstego problemu jakim jest ilość spożywanych węglowodanów w tracie wysiłku.

Doskonale będzie jeśli zapiszecie sobie przygotowaną przez nas grafikę, która na początku może służyć za małą ściągę do czasu gdy zapamiętacie ten schemat na stałe!

Spożywanie węglowodanów (o wysokim indeksie glikemicznym) podczas wysiłków dłuższych niż 60 min ogranicza utratę glikogenu.

W tym celu najlepiej spożywać gotowe preparaty w postaci żeli energetycznych i napojów izotonicznych (uzupełniają utracone płyny), z uwagi na ściśle określoną przez producenta zawartość „węgli”.

W tym miejscu należy wspomnieć, że 1 żel energetyczny lub 1 porcja napoju izotonicznego mają zazwyczaj 20-30g węglowodanów, co w bardzo łatwy sposób pozwala wyliczyć nam niezbędną ilość do zabrania na start lub trening.
Mamy również pytanie do Was, podzielcie się w komentarzach tym co Wy najbardziej lubicie jeść podczas swoich treningów i podczas startów?

Materiał przygotowany we współpracy z dietetykiem sportowym Dariusz Ozner